Plán strategické územní transformace pro Karlovarský kraj
Hlavním cílem projektu bylo připravit Karlovarský kraj na čerpání prostředků z připravovaného operačního programu Spravedlivá transformace. Největší výzvou, která před námi stála, bylo vytvoření multidisciplinárního týmu, který by byl schopen dodat požadované plnění v rekordním čase.
Anotace
Mechanismus pro spravedlivou transformaci je klíčovým nástrojem přechodu ke klimaticky neutrální ekonomice. Účelem je to, aby tento přechod probíhal spravedlivě a nikdo při něm nebyl opomenut. Nabídne cílenou podporu v nejvíce dotčených regionech, v nichž má v letech 2021 až 2027 mobilizovat nejméně 100 mld. EUR s cílem zmírnit socioekonomické dopady transformace. Mechanismus pro spravedlivou transformaci se zaměřuje na regiony, odvětví a pracovníky, kteří budou v této souvislosti čelit největším výzvám. Mechanismus pro spravedlivou transformaci proto cílí na tři uhelné a uhlíkově intenzivní regiony v EU. V České republice na Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj.
Cíle projektu
Mezi hlavní úkoly, který realizační tým musel řešit patřilo:
- Nastavení architektury Plánu spravedlivé územní transformace Karlovarského kraje (dále jen PSÚT KVK)
- Definice transformační vize
- Příprava strategického plánu
- Expertní a manažerská podpora při definici projektů určených pro zařazení do PSÚT KVK
- Návrh metriky parametrů pro hodnocení a systemizaci projektů předložených pro zařazení mezi strategické projekty kraje
Naše role
Vytvořit transformační plán celého kraje tak, aby splňoval nejvyšší kvalitativní požadavky v řádu jednotek měsíců, byl úkol, který vyžadoval naši absolutní pozornost.
S ohledem na skutečnost, že PSÚT KVK bude dokumentem, na základě kterého bude Karlovarský kraj čerpat pro územní aktéry částku cca 6,3 mld. Kč, byla důležitá i naše neutralita v podobě důsledného zastupování zájmů klienta. Při všech činnostech jsme postupovali objektivně, nezávisle a nestranně tak, aby nebyla snížena důvěra zadavatele a dalších stakeholderů i veřejnosti v nezávislost a nestrannost celého procesu.
Při PSÚT KVK jsme aplikovali široké spektrum analytických metod, které byly mezi sebou vzájemně propojeny. V dnešní době, kdy jsou veškeré dostupné informace on-line k dispozici, již není cílem při formulování východisek strategie, na kterých stojí rozhodování, vytvářet přepisy existujících zjištění. Klíčovým faktorem úspěchu je kritické uvažování, syntéza poznání a logická interpretace.
Základem práce byly systémové metody, které představují určitou syntézu subjektivních a objektivních metod. Systémové metody nám umožnily vyjádřit budoucnost jako strukturu, ve které jsou všechny prvky ve vzájemných souvislostech a interakcích.
Subjektivní metody byly založeny na subjektivním úsudku zpracovatelů, kteří jsou experty v dané oblasti. Aplikovali jsme zejména:
- Metodu srovnávací – analogických úsudků
- Desk research
- Metodu dotazování – zejména Delphi
Objektivní metody vycházely z poznatků statistiky a aplikované matematiky a jejich použití při ověřování hypotéz formulovaných subjektivními metodami. Pracovali jsme zejména s:
- Modely časových řad
- Regresními analýzami
- Strukturálními analýzami
Při plánování scénářů jsme kombinovali známá fakta o budoucnosti, zejména demografická, geografická, politická, industriální či o přírodních zdrojích s plausibilními alternativními trendy – např. sociálními, technickými, ekonomickými, politickými, environmentálními či vzdělávacími. Při plánování scénářů jsme pracovali se současnými megatrendy, navíc ovlivněnými dopadem pandemie COVID-19.
Citace
„Příprava Transformačního plánu byl projekt, který nás donutil vydat ze sebe to nejlepší. Díky skvělé spolupráci s klientem, intenzivnímu zapojení všech stakeholderů, v kombinaci s naší expertízou, vzniklo dílo, které pomůžeme změnit kraj k lepšímu.“
Jan Havránek, vedoucí odborného týmu
Závěr
Schválením PSÚT KVK v září 2021 skončila první fáze přípravy. Tak nejsnazší. Důležité bude, stejně jako u jiných strategií, aby se energie v textu obsažená stala skutkem. Vize Karlovarského kraje, která zní: „jsme krajem příležitostí, kde je vítán každý“ je vizí, která na všechny zúčastněné klade nesmírné nároky a očekávání.
Mohlo by vás zajímat
Českou ekonomiku čeká dlouhé období změn. Setrvale nízká nezaměstnanost, do jejíž úrovně výrazněji nezasáhla ani koronavirem způsobená ekonomická krize, svědčí o tom, že se dosavadní hospodářský model vyčerpal.
24. 9. 2024 Strategický plán rozvoje města ChýnovNa začátku naší práce stála definice tří modelových variant rozvoje pro různé intenzity výstavby. Tyto modely jsme propojili s očekávaným růstem poptávky po školství, zdravotnictví, kultuře, sportu a dalších občanských službách.
13. 12. 2023 Strategický plán rozvoje města 2033Blansko je druhé největší město Brněnské metropolitní oblasti a zároveň město s jedním z nejlepších výsledků žebříčku kvality života. Potřeba nové strategie vychází z dynamiky změn, která se neustále zrychluje, a Blansko na tyto změny potřebuje vhodně reagovat.
30. 11. 2023 Lex Aš – jedna velikost nestačíVizí je vytvořit z Ašska „místo pro život“ – zajistit v tomto výběžku takové podmínky pro život všech generací, které povedou k přílivu kvalifikovaných mladých lidí, rodin s dětmi tak, aby zde vznikla „nestárnoucí“ komunita s obdobnou skladbou obyvatel, jako je tomu ve vnitrostátních regionech.
31. 10. 2023