Participace v Aši
Dostat se blíže k občanům je obecný klíč každé městské komunikace, u participace to platí dvojnásob. Navrhli jsme proto ucelený mix komunikačních kanálů.
Anotace
Aš, město s třinácti tisíci obyvateli, leží v Ašském výběžku blízko německých hranic. Dlouhodobě se město potýká s nízkou sounáležitostí i minimálním zájmem o obecní a krajské volby. To potvrzují i data společnosti Obce v datech, která monitoruje Index kvality života v 206 obcích s rozšířenou působností od roku 2018. Aš se tradičně umisťuje na posledních příčkách v celorepublikovém srovnání jak v rámci sounáležitosti, tak i občanského zapojení a zájmu o volby.
Cíl projektu
Město se rozhodlo zapojit své obyvatele do dění věcí veřejných. Naším cílem bylo proto navrhnout takové nástroje, které budou motivovat občany k zapojení se do plánování i rozhodování o projektech, které město zamýšlí realizovat.
Naše role
Veškeré naše aktivity jsme sdíleli jak online přes stránku TadytomAs.cz a facebookový profil města, tak i prostřednictvím vizuálně atraktivní grafiky, kterou jsme vytvořili přímo na míry města Aše.
Připravili jsme velkoformátové grafiky na městské informační panely, které město Aš nově pořídilo pro přehlednou vizualizaci aktuálních témat. Neopomněli jsme tradiční médium, jakým je stále městský čtvrtletník. Občany jsme se snažili aktivizovat i reportáží v místní regionální televizi MVTV.
Participativní rozpočty se obecně těší čím dál větší oblibě u měst všech velikostí, o tom Ašském/našem psalo i krajské zpravodajství Idnes.
Do participativního rozpočtu nakonec postoupilo pět projektů. Reportáž MVTV navržené projekty postupně představila. Vítězným projektem se stal Komunitní ovocný sad s piknikovými terasami.
Vedle participativního rozpočtu jsme spustili i ideovou soutěž o návrh na konkrétní místo v Parku historie. Vytvořili jsme kompletní pravidla pro sběr i hodnocení. Tuto soutěž, která řeší konkrétní místo ve městě, bude vedení města pravidelně opakovat, proto ji pojmenovalo jako „Ašská místečka“. Přes 30 nápadů navrhli občané města Aše, strategická komise pak hlasováním rozhodla o vítězi. V roce 2023 by na místě v Parku historie mělo vzniknout hmatové planetárium, které bude sloužit nejen všem občanům, ale především i tělesně a zrakově postiženým. Vítězný projekt přibližuje další reportáž od MVTV.
Jaké bylo občanské zapojení?
Občanské návrhy v rámci připravované strategie města
- 50+ návrhů
- 6 zrealizovaných projektů
Participativní rozpočet města Aše 2022
- 5 proveditelných návrhů
- 4700 návštěv participativní platformy tadytomas.cz
Ideová soutěž pro Ašská místečka
- 36 občanských návrhů v rámci Ideové soutěže Ašská místečka na realizaci místa v Parku historie
Citace
„Zapojení občanů je vždy velmi unikátní dle města, v jakém chcete participovat. Ne vždy se všichni zapojí, ale o to ani nejde. Naším cílem je to, aby se mohl zapojit kdokoliv, kdo má zájem. V Aši se přes rozdílné formy participativního rozpočtu nejlépe osvědčil model, ve kterém občané navrhují využití konkrétního místa ve městě. Navrhli jsme tomuto procesu taková pravidla, aby se mohl opakovaně replikovat bez ohledu na řešené místo.“
Barbora Šůstek Miturová
AQE advisors
„Participativní rozpočet je jedním z nástrojů, díky kterému mohou občané rozhodovat o části městských financí. Zároveň tak mohou poukázat na potřebu zdánlivých drobností, které jim ve městě chybí. Velké investice nechme investičním oddělením. Participativní rozpočty jsou plné drobností a detailů, které zpříjemňují každodenní život na každém kroku!“
Stanislav Kříž
vedoucí Odboru regionálního rozvoje města Aš
Závěr
Aš je bezesporu nejvíce příhraniční oblasti, ve které jsme nastavovali celý systém participace. I přes demografické i ekonomické problémy, se kterými se město potýká, jako je odliv mladých i vzdělaných obyvatel, práce s nižší přidanou hodnotou často vykonávaná za hranicemi nebo i nižší podnikatelská aktivita a vyšší míra exekucí, se nám podařilo motivovat občany k zapojení se do rozvoje města ve kterém žijí. Aši přejeme hodně štěstí v dalších krocích k občanské společnosti a my už se těšíme na všechny realizace v příštích letech. Zajímá vás také rozvoj Aše nebo právě možnosti rozvoje vašeho města? Máme jednoduchou odpověď – PinCity.
Mohlo by vás zajímat
Celá vize nezahrnuje pouze vybudování multifunkční haly, ale zapadá do konceptu transformovat řešené území, zapojit břehy řeky do městského života, umožnit příčnou prostupnost území, doplnit či oživit lokální centra a proměnit vnitřní periferii města na plnohodnotnou součást městské struktury a zapojit ji do života města.
1. 11. 2023 Regenerace Horského Hotelu Klínovec – studie proveditelnostiŘešené území projektu je nejodlehlejší část nejchudšího regionu naší země. V širším měřítku chybí především aktivity, které by reálně pomohly a podpořily hospodářskou výkonnost regionu.
31. 10. 2023 Koncepce politiky bydlení Plzně 2023+Pro udržení dostatečné dostupnosti bydlení pro své i budoucí obyvatele musí Plzeň neustále hledat optimální rovnováhu mezi vlastní a developerskou výstavbou, zajišťovat do budoucna odpovídající školskou a jinou občanskou vybavenost, volit mezi extenzivním a intenzifikačním prostorovým rozvojem.
20. 10. 2023 Chodov vidí svou budoucnostChodov se, stejně jako jiné obce v České republice, potýká s řadou problémů. Některé z těchto skutečností jsou relativně stálé (oblast dopravy, parkovaní apod.), jiné se však v čase nepředvídatelně mění.
24. 10. 2022