Analýza hospodaření pro Technické služby Bystřice pod Hostýnem
Město je naším dlouhodobým klientem. V souvislosti s dopady nejen koronavirové epidemie, ale i dalšími očekávanými dopady na ekonomiku jsme byli městem osloveni s požadavkem analyzovat hospodaření Technických služeb města.
Anotace
Město Bystřice pod Hostýnem leží na úpatí Hostýnských vrchů ve Zlínském kraji na východní Moravě, žije v něm přibližně 8 tisíc obyvatel. První písemná zpráva o Bystřici je z 8. ledna 1368, městem se však stala až roku 1864. Největší růst a rozvoj Bystřice pod Hostýnem zažila po roce 1861, kdy zde Michael Thonet založil svou továrnu na výrobu ohýbaného nábytku.
Cíle projektu
Hlavním úkolem byla hloubková analýza hospodaření městem založené a 100% jím vlastněné organizace, včetně vztahů mezi městem a organizací. V jejím rámci šlo především o zhodnocení stavu a vývoje společnosti po ekonomické stránce za posledních šest let, tedy období po sloučení dvou městských společností do jedné, kdy byla zrušena společnost zabývající se tepelným hospodářstvím a sloučena se stávajícími Technickými službami. Požadováno bylo též posouzení vhodné právní formy organizace a posouzení kalkulací.
Naše role
Město požadovalo vytvoření nezávisle zpracovaného dokumentu, který obsahuje nejen provozní část nákladů a výnosů, ale také posouzení výše investic společnosti a stavu jejího dlouhodobého majetku. Věnovali jsme se též výši režijních a mzdových nákladů. Zhodnotili jsme také možnosti společnosti a popsali rozdíly mezi jednotlivými způsoby oceňování práce.
Citace
„Předložený dokument dává vedení města do ruky přehledný návod na zlepšení nejen výkonnosti naší zřízené organizace, ale i návod na smysluplnou komunikaci s ní a přehledné pokyny jak kontrolovat a zkvalitňovat její řízení.“
Mgr. Zdeněk Pánek, starosta města
Závěr
Zpracovaný dokument obsahoval zevrubnou analýzu hospodaření společnosti jako celku, jakož i všech účetně vedených nákladových středisek. Pozornost byla věnována též cash flow organizace, které se nevyvíjí dobře. Hlavními příčinami zhoršujícího se stavu organizace jsou snižující se výkony v návaznosti na stáří a technický stav majetku a ztráta tržeb z lesního hospodářství způsobená kůrovcovou kalamitou. Svou negativní roli ve výsledcích hospodaření sehrál i propad způsobený koronavirem (částečně kompenzován městem mimořádnými zakázkami). Také každoročně se zvyšující minimální mzda vede k ekonomickým potížím a vyvíjí enormní tlak na řízení cash flow organizace. Přirozený tlak města na co nejpříznivější ceny výkonů pak vedl k utlumení obnovy majetku na úkor ze zákona rostoucích mezd. V současné situaci jsme doporučili zachovat právní formu společnosti a zaměřit se především na vymezení zaručeného rozsahu městem objednávaných výkonů a v návaznosti na ně pak stanovení nezbytného počtu zaměstnanců organizace.
Velmi dobře zpracovaný dokument se stal základním kamenem pro nastavení a zlepšení vztahů mezi městem a jeho Technickými službami.
Mohlo by vás zajímat
Hospodářská ročenka hodnotí statisticky uplynulý rok a přibližuje to nejdůležitější, co se v něm událo. Dokument na svých cca 90 stranách stručnou a přehlednou formou shrnuje rok 2021 formou dat, rozhovorů a článků. Na spolupráci při jeho tvorbě jsme se podíleli s hlavním iniciátorem Hospodářskou komorou Karlovarského kraje.
8. 6. 2023 Krajská hospodářská komora Karlovarského krajeHospodářská ročenka hodnotí uplynulý rok v Karlovarském kraji. Na spolupráci při jeho tvorbě jsme se podíleli s hlavním iniciátorem Hospodářskou komorou Karlovarského kraje, s agenturou CzechInvest a samotným úřadem Karlovarského kraje.
15. 11. 2021 Rozpočet pro město LiberecSestavování rozpočtu na další rozpočtový (kalendářní) rok je jednou z nejdůležitějších, ale také zároveň nejnáročnější činností volených orgánů města v součinnostmi s jeho vedoucími zaměstnanci.
12. 11. 2020 Zhodnocení hospodaření pro město ŠternberkZadavatel vyžadoval nezávislý pohled na plnění rozpočtu za 1. pololetí rozpočtového roku. Díky kvalitnímu zpracování s námi město v této oblasti dlouhodobě spolupracuje a tento dokument pro něj vytváříme každý rok.
7. 3. 2016