Strategický plán rozvoje města Prachatice
Hlavním cílem naší práce bylo vytvořit novou, moderní a vizuálně atraktivní strategii rozvoje města do roku 2033, která naplní vysoká očekávání vedení radnice i občanů města. Jako klíčová oblast budoucího rozvoje se ukázala problematika dostupného bydlení a možnosti pracovního uplatnění pro obyvatele.
Anotace
Prachatice jsou městem, jehož počátky jsou spjaté s rodem Rožmberků a Zlatou stezkou. Dnešní připomínkou historického významu je dochované centrum města. Na úrovni republiky jsou Prachatice známé jako brána Šumavy. I přes svou minulost a turistický potenciál město trápí řada problémů především v důsledku periferní polohy.
Cíl projektu
Hlavním cílem naší práce bylo vytvořit novou, moderní a vizuálně atraktivní strategii rozvoje města do roku 2033, která naplní vysoká očekávání vedení radnice i občanů města. Zároveň bylo zadáním konsolidovat všechny uvažované projekty města na jedno místo a navrhnout systém, jak tento zásobník provázat se strategií a rozpočtem.
Naše role
Proces začal důslednou analýzou současného stavu města, včetně demografických, ekonomických a sociálních dat. Při práci jsme mimo jiné využili data dlouhodobě vytěžovaná v rámci našeho projektu Obcevdatech.cz a vybrané ukazatele porovnávali s obdobnými městy napříč celou republikou. Obecně je tento benchmarkingový kontext velmi dobrým zrcadlem reálné situace ve městě. Jako klíčová oblast budoucího rozvoje se ukázala problematika dostupného bydlení a možnosti pracovního uplatnění pro obyvatele.
Cíle města byly rozděleny do šesti priorit. Mezi nejdůležitější výsledky desítek diskusí s rozličnými aktéry patří upřednostnění zájmů alternativní dopravy v centru města, omezení rozrůstání zastavěného území města a zahrnutí environmentálních principů do každého městského projektu.
Závěr
Vzniklý dokument je mimořádný mimo jiné i tím, že se povedlo překonat častý hendikep běžných strategických dokumentů. Mezi jeho vypracováním a schválením došlo ke změně vedení města. Díky správně vedené komunikaci, objektivně a transparentně definovaným klíčovým problémům se povedlo zachovat „nadstranickost“ a při samotném schválení tak nevznikl názorový konflikt. Konsensuální akceptace strategie je v našem pojetí vždy založena na reálných očekáváních a možnostech, nikoli na absolutním výčtu všech uvažovaných „projektů“, které ze své podstaty nemohou být nikdy realizovány.
Mohlo by vás zajímat
Českou ekonomiku čeká dlouhé období změn. Setrvale nízká nezaměstnanost, do jejíž úrovně výrazněji nezasáhla ani koronavirem způsobená ekonomická krize, svědčí o tom, že se dosavadní hospodářský model vyčerpal.
24. 9. 2024 Strategický plán rozvoje města ChýnovNa začátku naší práce stála definice tří modelových variant rozvoje pro různé intenzity výstavby. Tyto modely jsme propojili s očekávaným růstem poptávky po školství, zdravotnictví, kultuře, sportu a dalších občanských službách.
13. 12. 2023 Strategický plán rozvoje města 2033Blansko je druhé největší město Brněnské metropolitní oblasti a zároveň město s jedním z nejlepších výsledků žebříčku kvality života. Potřeba nové strategie vychází z dynamiky změn, která se neustále zrychluje, a Blansko na tyto změny potřebuje vhodně reagovat.
30. 11. 2023 Lex Aš – jedna velikost nestačíVizí je vytvořit z Ašska „místo pro život“ – zajistit v tomto výběžku takové podmínky pro život všech generací, které povedou k přílivu kvalifikovaných mladých lidí, rodin s dětmi tak, aby zde vznikla „nestárnoucí“ komunita s obdobnou skladbou obyvatel, jako je tomu ve vnitrostátních regionech.
31. 10. 2023