Jak nastavit priority strategie?
Obce a města řeší obdobné problémy, čelí podobným výzvám. Jak tedy nastavit správně priority své strategie? Co vše má ve strategii být uvedeno? Až do jaké podrobnosti ve struktuře strategického dokumentu jít?
Jistě si při čtení běžné strategie typického města nelze nevšimnout, že přestože jsou vize odlišné, priority jsou v zásadě stejné. Jsou pojmenovány podle oblastí, které města řeší. Energetika, doprava, správa majetku, bydlení apod. Díky snaze nic nevynechat tak strategické dokumenty rostou a na mnoha set stranách pak pojmenovávají (zejména v analytické fázi) vše. Preventivně.
Smysl strategie
Bohužel tímto přístupem strategie zcela ztrácí svůj smysl. Ten nespočívá v taxativních výčtech všeho, co město musí řešit. Smysl strategie je v tom, že se soustředí na priority města (úzce vymezené) a těm věnuje největší pozornost. To nijak nevylučuje starost o další oblasti, které strategie explicitně nepojmenovává.
Technikou, kterou používáme u nás, kombinujeme oba výše zmíněné přístupy. Jednak zcela jasně formulujeme priority rozvoje města a těm definujeme cíle. Vedle toho u každé priority určujeme obecné oblasti, které může priorita řešit.
Katalog témat rozvoje obcí
Na základě dlouhodobého výzkumu, který ve veřejné sféře realizujeme, jsme vytvořili Katalog témat rozvoje obcí (tzv. TOR) na úrovni, ve které je shoda pro všechny typy obcí. Témata zařazená v TORu mají víceméně stejnou významnost. Pro každé téma pak stanovujeme vzorové projekty, které tam spadají. Např. do tématu Bezpečnost mohou spadat opatření typu městská policie, kamerové systémy, zpomalovací pruhy, prevence kriminality, vzdělávání apod. Tedy je zjevné, že konkrétní projekty řešící bezpečnost mohou být řazeny do rozdílných priorit.
TORy klastrujeme do 3 oblastí, a to následovně:
- obec a město (řeší územně technický aspekt rozvoje města),
- život (řeší podnikání a život ve městě),
- správa (řeší řízení města, inovace a technologie).
Pokud tedy při formulaci strategie volíme priority, které mají za cíl naplňovat definovanou vizi, zároveň pro každou prioritu uvádíme, který TOR jsem spadá. Slouží to jako návod jak pro tvorbu Akčních plánů (aby bylo jasné, kam řadit daný projekt), tak i pro následný monitoring plnění indikátorů strategie.
Příklad:
Priorita: Dostupné a motivující vzdělávání pro všechny generace.
TOR:
- školství a vzdělávání
- občanská společnost
- správa města
Jan Havránek
Mohlo by vás zajímat
Dnešní hyper turbuletní doba sebou přináší nové výzvy, na které musíme všichni adekvátně reagovat. Každé odvětví má jinou přirozenou míru flexibility, někde se lze na změny, zejména vnějšího prostředí, adaptovat rychleji, jinde pomaleji. Rozdíly lze pozorovat nejen mezi obory, ale i obecně mezi soukromým a veřejným sektorem.
26. 12. 2021 Vývojové projekty ve spolupráciPokud ve firmě řešíte projekty výzkumu a vývoje, určitě už jste na to narazili. Stojí před vámi úkol, se kterým si nevíte rady. Respektive víte, ale potřebovali byste k tomu odborného partnera. Naštěstí tu jsou dotační programy, které přesně takovou spolupráci podporují.
29. 7. 2024 Aplikace Obce v datechProjekt řeší problém nedostatečného využívání dat ve veřejné správě v EU. Prostřednictvím nově vznikajícího DATA HUBu chceme poskytnout obcím dostatek informací pro strategické rozhodování a evaluaci dopadů intervencí.
20. 7. 2020 Šest kroků pro skvělou strategiiStrategie je základ. Musí mít jasnou vizi a konkrétní plán, jak ji dosáhnout. Musí být jednoduchá a srozumitelná pro všechny. Musí reagovat i na čím dál rychleji se měnící svět, protože jinak skončí zapomenuta v šuplíku.
11. 10. 2020