DOTAČNÍ ČMUCHAL: Partnerství znalostního transferu

Rozvoj transferu znalostí (VaV aktivit) mezi podnikovou a akademickou sférou
s cílem podpořit a urychlit inovační procesy v podnicích.

Komentář
Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) obecně přináší dobrou příležitost především pro malé a střední podniky. V pořadí již druhá výzva Partnerství znalostního transferu je jedinečnou příležitostí jak prohloubit plánovanou nebo již stávající spolupráci mezi MSP a znalostní institucí (v tomto případě univerzity nebo jiné výzkumné organizace).
Hlavním cílem této výzvy je nejen zvýšit inovační potenciál firem, ale také posílit spolupráci s výzkumnými institucemi.
Co tato výzva nabízí?
Partnerství znalostního transferu je zaměřeno na:
- zavádění pokročilých technologií do podniků (často je využívána digitalizace a automatizace s využitím AI),
- vývoj a inovace produktů a služeb (kde znalostní instituce pomáhá tyto produkty posunout na vyšší úroveň a získat větší podíl MSP na trhu),
- zlepšení podnikových procesů.
Pokud se podíváme na konkrétní principy, na kterých by měl být samotný projekt založen, jedná se především o konkrétní VaV aktivity, které budou podpořeny znalostní excelencí z akademického prostředí. Vysoké školy zde plní roli jakéhosi garanta, který zajišťuje potřebné znalostní kompetence, které vycházejí ze samotného poslání výzkumných organizací, a to jsou především ty nejnovější poznatky z oblasti VaV, trendy, výzkumné metody. Naopak výzkumná organizace získává prostřednictvím zapojení akademických pracovníků do pracovního týmu v MSP cenné zkušenosti s aplikací VaV poznatků do praxe.
Výsledkem by měla být vzájemná výměna zkušeností, ze které budou později benefitovat obě strany (jak VaV instituce, tak samotný podnik).
Parametry úspěchu:
- s ohledem na poměrně vysokou alokaci, která dosahuje v této výzvě 250 mil. Kč, nehrozí její předčasné vyčerpání,
- jedná o soutěžní výzvu, kde kvalita projektového záměru rozhoduje o možném financování plánovaných aktivit,
- nutný je precizně připravený VaV plán aktivit, které mají jasnou vazbu na použité výzkumné metody, aktuální trendy v řešené problematice a definování znalostního transferu, který v rámci projektu probíhá,
- výzva není vyčerpána ani z 50 % (k 20. 1. 2025),
- klade vysoké nároky na odborné znalosti a kvalitu VaV záměru,
- je vhodná především pro MSP, které již mají navázanou spolupráci s VaV institucí,
- projekt musí být ukončen do 30. 10. 2027.
Kontakt (další informace, dotazy):
Jan Pavelka
pavelka@AQE.cz
+420 774 815 479
Mohlo by vás zajímat

Jeden z klíčových důvodů, proč takřka každá strategie při své implementaci selhává, je její vazba na rozpočet města. Nebudu se zabývat způsobem vzniku samotné strategie (může být rozličný), i tento však může mít dopad na selhávání v implementaci.
11. 12. 2022
Nejtěžší není naučit se používat nové nástroje, ale změnit způsob, jakým o své práci přemýšlíme. Uvědomit si, že práce úředníka může vypadat úplně jinak než dnes – může být efektivnější, smysluplnější a zaměřená na to, v čem jsou lidé nenahraditelní.
7. 1. 2025
Práce ve veřejném sektoru, obzvlášť ve vedoucí pozici, je náročná věc. Vyžaduje jiné dovednosti a kompetence než při seniorním postavení v soukromém podniku. Mimo obecné dovednosti, které jsou shodné pro oba segmenty, je práce ve veřejné správě náročnější na osobnostní předpoklady jedince, jeho hodnotový systém, integritu názorů a profesionalitu výkonu práce.
30. 4. 2021
Jedná se o dlouhodobě očekávanou dotační výzvu MMR, která cílí na vysoce připravené projekty, což znamená, že obce a další žadatelé musí mít již zpracovanou projektovou dokumentaci a položkový rozpočet.
24. 1. 2025