DOTAČNÍ ČMUCHAL: Partnerství znalostního transferu

Rozvoj transferu znalostí (VaV aktivit) mezi podnikovou a akademickou sférou
s cílem podpořit a urychlit inovační procesy v podnicích.

Komentář
Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) obecně přináší dobrou příležitost především pro malé a střední podniky. V pořadí již druhá výzva Partnerství znalostního transferu je jedinečnou příležitostí jak prohloubit plánovanou nebo již stávající spolupráci mezi MSP a znalostní institucí (v tomto případě univerzity nebo jiné výzkumné organizace).
Hlavním cílem této výzvy je nejen zvýšit inovační potenciál firem, ale také posílit spolupráci s výzkumnými institucemi.
Co tato výzva nabízí?
Partnerství znalostního transferu je zaměřeno na:
- zavádění pokročilých technologií do podniků (často je využívána digitalizace a automatizace s využitím AI),
- vývoj a inovace produktů a služeb (kde znalostní instituce pomáhá tyto produkty posunout na vyšší úroveň a získat větší podíl MSP na trhu),
- zlepšení podnikových procesů.
Pokud se podíváme na konkrétní principy, na kterých by měl být samotný projekt založen, jedná se především o konkrétní VaV aktivity, které budou podpořeny znalostní excelencí z akademického prostředí. Vysoké školy zde plní roli jakéhosi garanta, který zajišťuje potřebné znalostní kompetence, které vycházejí ze samotného poslání výzkumných organizací, a to jsou především ty nejnovější poznatky z oblasti VaV, trendy, výzkumné metody. Naopak výzkumná organizace získává prostřednictvím zapojení akademických pracovníků do pracovního týmu v MSP cenné zkušenosti s aplikací VaV poznatků do praxe.
Výsledkem by měla být vzájemná výměna zkušeností, ze které budou později benefitovat obě strany (jak VaV instituce, tak samotný podnik).
Parametry úspěchu:
- s ohledem na poměrně vysokou alokaci, která dosahuje v této výzvě 250 mil. Kč, nehrozí její předčasné vyčerpání,
- jedná o soutěžní výzvu, kde kvalita projektového záměru rozhoduje o možném financování plánovaných aktivit,
- nutný je precizně připravený VaV plán aktivit, které mají jasnou vazbu na použité výzkumné metody, aktuální trendy v řešené problematice a definování znalostního transferu, který v rámci projektu probíhá,
- výzva není vyčerpána ani z 50 % (k 20. 1. 2025),
- klade vysoké nároky na odborné znalosti a kvalitu VaV záměru,
- je vhodná především pro MSP, které již mají navázanou spolupráci s VaV institucí,
- projekt musí být ukončen do 30. 10. 2027.
Kontakt (další informace, dotazy):
Jan Pavelka
pavelka@AQE.cz
+420 774 815 479
Mohlo by vás zajímat

Jak reagovat na krizi vyvolanou COV19? Jaké opatření a kdy přijmout? Připravili jsme krátký návod pro města, jak postupovat v těchto dobách.
22. 3. 2020
PinCity je start-up, jehož cílem je vyplnit komunikační prostor mezi městy a jejich občany a změnit monolog radnice na dialog s lidmi, protože společně můžou tvořit budoucí podobu svého města, podle svých představ.
10. 7. 2020
Při tvorbě každé strategie se dostaneme do fáze, kdy máme zpracovanou vizi, určeny strategické cíle/priority a postupně budujeme zásobník projektů pro nadcházející roky. I na malém městě takový zásobník často obsahuje stovky potřebných projektů, na jejichž realizaci chybí peníze.
15. 10. 2022
Dlouho očekávaná dotační výzva na podporu vývojových aktivit vyhlášena! Výzva je určena pro projekty průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje s cílem zvýšit úroveň technologické připravenosti pokročilých technologických řešení a demonstrovat vysoce inovativní postupy, výrobky a služby.
24. 1. 2025