Šest kroků pro skvělou strategii
Strategie je základ. Musí mít jasnou vizi a konkrétní plán, jak ji dosáhnout. Musí být jednoduchá a srozumitelná pro všechny. Musí reagovat i na čím dál rychleji se měnící svět, protože jinak skončí zapomenuta v šuplíku.
1. Jděte s dobou !
Zapomeňte na analytické modely, které vznikly v minulém tisíciletí, navíc pro potřeby soukromých firem. Místo SLEPT, SWOT, STEEP se zaměřte se sledování megatrendů, které ovlivňují náš život. K čemu je jsou všechny zastaralé analýzy, když se zaměstnanci nepřipojí z domu na sdílené disky.
2. Analyzujte vhodná data
Jednoznačným trendem je strategie postavená na datech která mají skutečnou hodnotu. Ta jsou všude kolem nás, jen je potřeba udělat krokze zaběhlých postupů. Zkuste místo 100 stránek složitého analytického textu, který nikdo nepřečte, vytvořit 30 hodnotných „čísel“ a trendů jejich vývoje. Uvidíte, jak se hned rozproudí diskuze nad jejich významem.
3. Vize města jako základ
Vize není o opravách chodníků, vize je o budoucnosti. O odvaze. Umíte si představit, jak bude vypadat Vaše město za 20 let? A znají Vaši vizi i občané?
Buďte kreativní. Buďte konkrétní. Z Vaší vize musí být všem jasné, čeho chcete dosáhnout. zapomeňte na otřepaná spojení jako „efektivní úřad“, „dobré podmínky pro život“, „místo pro výchovu dětí“ apod., která jsou dnes samozřejmá. Nebojte se být ambiciózní. Velká vize dokáže spojit lidi.
4. Zapojte co nejvíce občanů
V každém městě žijí chytří a aktivní lidé. Jejich ochota sdílet své zkušenosti a znalosti je závislá na důvěře, kterou ve vedení města mají.
Veřejné projednání strategie už dnes nestačí. Nenechte se otrávit několika jedinci, kteří nikdy nebudou souhlasit s ničím. Buďte otevření, transparentní, ochotní naslouchat. Využívejte všechny možnosti, které dnes participace nabízí. Věnované úsilí se Vám mnohonásobně vrátí.
5. Neztraťte kontrolu
Můžete napsat skvělou strategii. Odvážnou, ambiciózní, motivující.Ale pokud ji nedokážete uřídit, skončí jenom jako sen.
Nepotřebujete nic více, než manažerské dovednosti. Rozdělení úkolů, přidělení odpovědnosti, fázování v čase, kontrola. Pokud chcete strategii naplnit, musí se stát součástí pracovní náplně všech. Základem uvažování.
6. Stohy papíru? Ne, stačí mapa
Jak strategii představit občanům? Jaký komunikační nástroj zvolit? Stačí strategii po schválení umístit mezi další dokumenty a na internetové stránky města?
Dnešní svět je přesycený informacemi. Málokdo ví, co četl včera, natož minulý týden. Komunikační platformy míchají různé druhy informací. Přitom není nic jednoduššího, než strategii města ukázat občanům na mapě a jejím prostřednictvím je informovat o pokroku. Prostě mít všechny informace o rozvoji města na jednom místě. Nic více.
Jan Havránek
Mohlo by vás zajímat
Periferní regiony v ČR, jako je Ústecký a Karlovarský kraj, zahrnuté do regionu Severozápad, čelí dlouhodobým problémům a s tím spojeným výzvám. Poslední EU report Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) potvrzuje skutečnost, na kterou už několik let marně upozorňujeme a na jejímž základě jsme navrhli inovativní řešení v podobě Lex Aš.
23. 12. 2024 Alibismus jako bariéra změnyDnešní hyper turbuletní doba sebou přináší nové výzvy, na které musíme všichni adekvátně reagovat. Každé odvětví má jinou přirozenou míru flexibility, někde se lze na změny, zejména vnějšího prostředí, adaptovat rychleji, jinde pomaleji. Rozdíly lze pozorovat nejen mezi obory, ale i obecně mezi soukromým a veřejným sektorem.
26. 12. 2021 Jak budovat městaJak budovat města – místa, která zaručují vysokou kvalitu života pro všechny – je klíčové téma současné doby. Každý z nás má na kvalitu života jiné nároky, je to věc osobních preferencí, často velmi protichůdných.
26. 12. 2021 Mindset pro éru AI: Jak vést svůj úřad vstříc budoucnostiNejtěžší není naučit se používat nové nástroje, ale změnit způsob, jakým o své práci přemýšlíme. Uvědomit si, že práce úředníka může vypadat úplně jinak než dnes – může být efektivnější, smysluplnější a zaměřená na to, v čem jsou lidé nenahraditelní.
7. 1. 2025