Index kvality života 2020: Nejvyšší kvalita života opět v Říčanech. Obcím pomáhá více pracovních míst a přistěhování mladých
Říčany ve středních Čechách se staly potřetí za sebou místem s nejvyšší kvalitou života v Česku. Nejvíce si v meziročním srovnání polepšil Holešov ve Zlínském kraji. Poskočil o 64 míst na 57. místo.
Vyplývá to z třetího ročníku Indexu kvality života. Ten sestavuje společnost Obce v datech, jejímž hlavním konzultačním partnerem je AQE advisors společně s Deloitte.
Index kvality života porovnává veřejně dostupná data ve všech 206 českých obcích s rozšířenou působností (ORP). Zahrnuje celkem 29 proměnných, které vyjadřují úroveň zdraví, prostředí a dostupnosti zdravotní péče, optimální materiální podmínky (práce, bydlení a vzdělání), dostatečnost služeb a také vztahy mezi lidmi (například ve formě existence místních spolků, apod.). Analytici pracují s velkými daty z internetu a veřejného sektoru. Obce subjektivně nehodnotí, pouze porovnávají dostupnost v jednotlivých obcích, a to na bázi principů metodik OSN a OECD validovaných Deloitte.
Druhé pořadí v Indexu si udržela Praha. Na třetí místo se dostal jihomoravský Slavkov u Brna. Ten si od loňska polepšil o dvanáct míst. Vysokých hodnot Indexu kvality života dosahují zejména obce v okolí Prahy a Brna. Velmi dobrých výsledků dosahují obce z Jihočeského a Plzeňského kraje. Pětici nejlépe hodnocených krajských měst tvoří Praha, Brno, České Budějovice, Hradec Králové a Pardubice.
„Celkové hodnocení řady obcí se zvýšilo zejména díky lepší nabídce pracovních pozic v obci a okolí a zlepšení bilance mezi nárůstem a úbytkem obyvatel obce. Naše data by měla pomoci s rozhodováním lidí, kam se stěhovat, ale také představitelům obcí a krajů, na co se soustředit při rozvoji regionu,“říká Pavel Šiška, vedoucí partner v oddělení poradenství Deloitte.
„Velmi oceňuji výstupy projektu Obce v datech, který na datech potvrzuje, jaký efekt na kvalitu života mají faktory týkající se trhu práce. Zvýšená nabídka kvalitních pracovních míst má jednoznačný dopad na rozvoj měst i v řadě jiných oblastí,“ uvádí Josef Středula, předseda ČMKOS a partner projektu.
Nejvyšší růst hodnoty Indexu o 1,2 bodu zaznamenala obec Odry v Moravskoslezském kraji. Posunula se díky tomu o 22 příček. Žebříček 206 ORP opět uzavírá Orlová v Moravskoslezském kraji.
„Nejnižší hodnocení mají bohužel stále obce ze strukturálně postižených regionů Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Přesto se při sledování časových řad ukazuje, že i tyto města mohou ovlivnit růst kvality života, a to zejména aktivní podporou podnikatelského prostředí a budováním atraktivity města,“ dodává Jan Havránek, jednatel společnosti Obce v datech.
Více o projektu Obce v datech a Deloitte s odkazem na letošní i předchozí výsledky naleznete na www.obcevdatech.cz.
Mohlo by vás zajímat
Projekt se zaměřuje na vyvinutí webové aplikace pro municipality, s jejíž pomocí bude vizuálně atraktivním a interaktivním způsobem možné prezentovat rozvojové plány obcí, nejen pro širokou veřejnost, ale i své občany.
8. 7. 2020 Hazardní hry z pohledu změn v konsolidačním balíčkuVláda seznámila veřejnost s konsolidačním balíčkem na tiskové konferenci 11. května 2023. Dokument odráží politickou realitu kompromisu pěti koaličních stran. Je bohužel vytvořen bez jakékoliv koncepce a šit „horkou jehlou“.
5. 6. 2023 Produktivita on-line poradMám rád osobní setkávání. Nelituji času, který trávím na cestách, osobní vztah se zákazníkem, možnost se vidět, společně řešit výzvy, diskutovat, vnímat energii druhého, je pro práci poradce klíčové.
20. 3. 2021 Index kvality života 2019: příležitost pro strategický rozvojNejlepších výsledků dosáhly opět obce z oblasti Prahy a okolí, které obsadily 4 z prvních 5 míst pořadí. Z ostatních regionů si velmi polepšily obce Jihomoravského kraje, pro které je dobře dostupné Brno.
13. 8. 2019