Výhody on-line participace
Participace obyvatel při rozvoji města je fenomén dnešní doby. Díky pandemii COVID-19 jsme se všichni museli naučit více pracovat z domova a omezili setkávání. Jak využít tyto zkušenosti při spolupráci města s občany?
Připojit se můžete odkudkoli
Cílem všech veřejných projednání by měla být účast co nejširšího spektra obyvatel. Při rozhodování o účasti lidé naráží na konfrontaci s jinými zájmy. Mimo časové náročnosti fyzického setkání je často limitem i obava z veřejného projevování vlastního názoru. Online prostředí vše nespasí, ale určitě mnozí ocení výhodu toho, že nemusí být v 18:00 v „kulturním domě“. I nás překvapuje, kolik seniorů už nyní dokáže plnohodnotně využívat internet.
Máte jen 15 minut? Nevadí
Typická diskuse k rozvoji města trvají více než 90 minut. A to v lepším případě, kdy se vyhneme eskalaci napětí při sporných bodech. V on-line prostředí mohu lidé diskuzi třeba jen poslouchat a přitom dělat jiné věci. Teprve, pokud je téma, které se jich týká, zapojí se do debaty. Zkušenosti ukazují, že účast na on-line setkáních bývá díky tomu vyšší.
Nové možnosti při zapojení obyvatel
Existuje řada facilitačních technik, které v se online prostředí nemohou aplikovat. Svět internetu nám ale umožní použít zcela nové nástroje a metody. Můžete například hlasovat v živém přenosu či realizovat pocitové mapy on-line. Využití internetu navíc vítězí, pokud chcete občanům představit konkrétní návrh projektu, nad kterým budete diskutovat.
Záznam pro další využití
Všechny aplikace pro on-line setkání umožňují diskuzi nahrávat. Pokud se nahrávka celého projednání uloží k dané akci, i ten kdo se nemohl účastnit si může obsah přehrát později. Zápis nikdy nedokáže v sobě obsáhnout atmosféru diskuze a může dojít proto k rozdílné interpretaci.
Snadnější analýza
Moderní technologie dnes nabízí velké příležitosti. Vizualizace a interpretace je stejně důležitá, jako faktický obsah. Propojení on-line prostředí s elektronickými dotazníky přináší obrovské benefity. Navíc závěry setkání mohou být díky rychlosti posledním bodem veřejné debaty.
Ondřej Krejčí
Mohlo by vás zajímat
V dnešní době disponujeme nepředstavitelným množstvím dat a informací, které jsou dostupné každému na dosah ruky. Přesto však často selháváme v tom nejdůležitějším – v hledání klíčových problémů, které by měly být středobodem každé analýzy.
22. 11. 2024 Jak nastavit priority strategie?Obce a města řeší obdobné problémy, čelí podobným výzvám. Jak tedy nastavit správně priority své strategie? Co vše má ve strategii být uvedeno? Až do jaké podrobnosti ve struktuře strategického dokumentu jít?
7. 2. 2023 Kontrola hospodaření v průběhu rokuKontrola je jednou z nejdůležitějších činností pro zabezpečení plynulého a správného hospodaření územního samosprávného celku v rámci celého rozpočtového roku. Rozpočet musí splňovat mimo vyrovnanosti i další důležité zásady, a to reálnost, pravdivost a úplnost.
13. 2. 2021 Co vše má strategie řešit?Tvorba strategie je kreativní proces, který kombinuje řadu kompetencí a přístupů. Ano, lze identifikovat rámcové postupy, metody nebo principy, které je vhodné aplikovat, nicméně jejich užití nesmí být taxativní. Tvorba strategie, stejně tak i šíře dopadu strategie, by měla vycházet z reálné situace každého jednoho města.
22. 1. 2023